Zdobenie suterénu domu - reprezentatívna ochrana stavby

Ako veľkolepý dekoratívny prvok exteriéru, dekorácia suterénu domu plní veľmi dôležitú funkciu ochrany spodnej časti budovy pred agresívnym vonkajším vplyvom prostredia. Základom je horná časť suterénu, ktorá sa týči nad zemou, ktorá preberá všetky nálady počasia, počnúc mrazom a snežením a končiac teplom, prívalovými dažďami a povodňami.

Čo je potrebné na obývanie suterénu

V súlade so stavebnými predpismi by výška suterénu nemala byť nižšia ako 50-70 cm, ale často sa tento stavebný prvok domu zvyšuje na 150 cm a viac, najmä ak sú pivnice, garáže a ďalšie miestnosti vybavené v suteréne. Dokončenie suterénu budovy rieši tieto úlohy:

  1. Hydroizolácie suterénu a suterénu od účinkov silných zrážok, podzemných vôd a povodní. Vodotesné suterén poskytuje optimálnu konštantnú vlhkosť v suteréne av celom dome - jednu z hlavných podmienok pre príjemné mikroklímu a trvanlivosť celej stavby.
  2. Tepelná odolnosť suterénu vyhladzuje prudké zmeny teplôt okolia, pôdy a vnútorného priestoru domu ako v letnom horúčave,tak v zime. Ak chcete zabezpečiť zdravé pohodlné mikroklímu v celej budove, teplotný rozdiel v izbách v suteréne a dom by nemal prekročiť 2-3 ° С.
  3. Dekoratívny prvok, vďaka ktorému dom vyzerá slušne a dôstojne, bez ohľadu na to, z akých materiálov je postavený.

Výber optimálneho materiálu

Po prinesení všetkých inžinierskych komunikácií do domu môžete začať dokončovacie práce na fasáde a začať s dokončením podstavca. Dokončovacie materiály sú vo väčšine prípadov vybrané v štádiu návrhu, ale výber medzi sadrou, dlažbou, obkladom a nakoniec prírodným alebo umelým kameňom robí všetko. Každý chce, aby sa dom ukázal ako krásny, ale ak je to možné, takmer každý chce ušetriť aj peniaze. Omietanie suterénu je stále najúspornejším spôsobom, ako ho dokončiť. Iba ak nezabudnete na trvanlivosť, vodotesnosť a tepelnú odolnosť - hlavné funkcie dokončovania základne, je zrejmé, že ani najmodernejšia technológia fasádnej omietky "grafitový kameň" nie je za ne plne zodpovedná.

Po prvé, nie je lacná a po druhé - pravidelne, raz za 3-5 rokov, potrebuje aktualizáciu a opravu, čo si vyžaduje dodatočné náklady. Existujú klady a zápory zvyšku rozpočtu dokončovacie materiály. Prírodný kameň je ideálnym materiálom na tvár do suterénu každej budovy: prakticky neabsorbuje vlhkosť, má nízku tepelnú vodivosť a nemá takmer žiadnu konkurenciu v prírode pre životnosť. A čo sa týkaceny, ak používate vzácne druhy žuly alebo mramoru na výzdobu, samozrejme, takýto pivnica bude drahý. Ale je tu aj slušná alternatíva rozpočtu na drahé kamene - prírodný pieskovec, vápenec, sutiny a niektoré ďalšie.

Vďaka dokončeniu kamenného suterénu vyzerá dom slušne a dôstojne, bez ohľadu na to, z akých materiálov je postavený
.

Zvlášť dobré na dokončovacie práce na fasádach sú dosky z pieskovca alebo vápenca nepravidelného roztrieštenia, ale s rovnomernou hrúbkou, s ktorými môžete vytvoriť rôzne, neopakujúce sa vzory na výzdobu suterénu. Paleta farieb a odtieňov pieskovca a vápenca zo svetlošedej a čiernej až béžovej a terakotovej červenej farby vám umožňuje vybrať si materiál na konečnú úpravu základne v akejkoľvek farebnej schéme domu. Niektoré druhy prírodného kameňa, ako napríklad pieskovec, sa v peciach špeciálne spaľujú a zvyšujú jeho pevnosť. Výsledkom je nádherný prírodný materiál, ktorý sa dá obkladať nielen so soklami, ale aj s vonkajšími stenami, záhradnými chodníkmi, krbmi, čím sa vytvára harmonický architektonický celok celého panstva.

Dôležité rady. Pri výbere kameňa, posypeme vodou na jeho povrchu a uvidíte, čo bohatá „mokrá“ farba získa pri dôkladnom dodržiavaní technológie dokončovania.

Technológia obkladania suterénu prírodným kameňom

Pred začatím dokončovacích prác, keď je kameň už vybraný a zakúpený, musíte si zakúpiť aj tieto pomocné materiály:

  • extrudovanýexpandovaný polystyrén je dokonalá nehorľavá izolácia;
  • špeciálne montážne hmoždinky;
  • základný náter;
  • 39) špeciálna kovová sieťovina;
  • cementová kompozícia na injektovanie;
  • lak na konečnú úpravu sadrokartónových obkladov.

Teraz môžete začať čeliť kamennému suterénu a striedavo vykonávať nasledujúce pracovné kroky.

Prvá etapa: Príprava nadácie

Omietka na omietky a potom so špeciálnymi hmoždinkami upevňujú izolačné dosky - extrudovaná polystyrénová pena

Povrch podkladu, či už je to tehál, monolit alebo iný materiál, by mal byť omietnutý, aby sa vyhladili akékoľvek nerovnosti. Po úplnom vytvrdnutí omietky je nutné na rovný povrch suterénu pomocou pripravených špeciálnych hmoždiniek pripevniť izolačné dosky - extrudovanú polystyrénovú penu.

Takto sa dosahuje vysoká odolnosť základnej konštrukcie budovy voči najprudším zmenám teploty okolia. Potom sa na povrch dosiek z expandovaného polystyrénu nanesie vrstva akrylového kremičitého základu pre vonkajšie práce a na ňu sa namontuje špeciálna oceľová sieťovina. V tejto prípravnej fáze je dokončená.

​​

Druhá etapa: Povrchová úprava kamenného základu

Stanovenie výkresu - napodobňovanie muriva

Toto je najdôležitejšie, najťažšie, ale aj najkreatívnejšie štádium. Zvyčajne hlavný stohovač triedi kamenné dosky vopred podľa veľkosti, odtieňov, hrúbky a rovnomernej textúry povrchu a potom, podobne ako umelec, lepidlomVykladá z nich mozaiku, ktorá sa snaží dotýkať sa kameňa nástrojmi čo najmenej, pričom zachováva prirodzenú dokonalosť ušľachtilého materiálu.

Tretia fáza: Dokončovacie dokončovacie práce

Teraz je potrebné spárovať spoje špeciálnou cementovou maltou, opláchnuť náter, osušiť a aplikovať špeciálny lak na kameň

Akonáhle je kladenie kameňa dokončené, dokončenie suterénu je už dosť pevné, ale stále je potrebné ho dobre očistiť od prachu a stôp lepidla. Môžete použiť pre tento umývací vysávač alebo len prúd vody pod tlakom z zavlažovacej hadice. Teraz zostáva dôkladne utrieť švy cementovo-pieskovou zmesou vhodného odtieňa a opláchnutý povrch suterénu opäť dobre umyť. Na konci poslednej fázy je žiaduce aplikovať niekoľko vrstiev špeciálneho laku na dobre vysušený povrch obloženia.

Použitie lakového náteru na základný kameň

Okrem toho, vďaka lakovému laku, farba kamennej povrchovej úpravy sokla je viac nasýtená, pričom táto povrchová úprava poskytuje povlaku odpudzujúce vlastnosti a chráni povrch pred mechanickým poškodením a inými nepriaznivými vonkajšími vplyvmi. Dekorácia základne je dokončená, teraz môžete pristúpiť k výzdobe stien domu.

Na videu sa predstavia materiály a možnosti obkladu suterénu prírodným kameňom. Vyberte si a konajte!