Živý plot s vlastnými rukami - pracujeme v tandeme s Matkou Prírodou

Obývacia stena ako spôsob, ako izolovať od ulice, zvedavé oči nečlenov a aktívny zásah v malom súkromnom svete, mnohí považujú za najlepší spôsob, ako znížiť vplyv na životné prostredie na úroveň pohodlia panstva. Takýto prírodný štít je vnímaný ako prirodzený - vizuálne pozitívny a príjemný pre dušu. Niet divu, že živý plot v krajine je čoraz viac v centre záujmu vlastníkov nádvoria alebo predzáhradky. Plot, ak je zachovaný, je pre podmienečný účel jasne vymedziť hranice osobného priestoru členov rodiny.

Na panstve však existuje viac ako jedna možná konštrukcia takého „pekného“ radu, ktorý rozdeľuje okolie do samostatných častí. A nemusí ísť po obvode našej domény Situácia s rozdelením dachy do niekoľkých častí, ktoré sú uvedené v pláne rozvoja, a umiestnenie potrebných akcentov do používania rôznych zón na špecifické účely je pomerne bežné. Naozaj sa musia nejako odlišovať - ​​s praktickým, dekoratívnym účelom. Esteticky "fit" vZdá sa, že krajinou novej bariéry je najlepšie riešenie tohto problému.

Výber miesta - číslo otázky 1

Východiskovou pozíciou pre záhradkárov, ktorí sa snažia nepokaziť všeobecný dojem hromadou stavebných konštrukcií, je zavedenie mini-komplexu takýchto „plotov“ do plánu projektu s presným označením ich lokalizáciu. Kde by sa z racionálneho a umeleckého hľadiska mali usadiť? Okrem účelu slúžiť ako oplotená stena majú takéto „umelé šmýkačky“ aj ďalšie funkcie: vytvoriť pozadie pre kvety, „tieniť“ chodník parku, oddeliť rekreačnú oblasť od prístavu, blokovať vietor a pouličný prach pred vstupom do dvora, chrániť deti a zvieratá pred problémami , stať sa sprievodcom pre hostí v zložitej oblasti.

Živá „kulisa“ k bežnej záhradnej lavici je schopná ozdobiť záhradu ako nič iné

Pre milovníkov tisu, dráča a korušky je zmysluplné venovať pozornosť tienistým miestam alebo miestam, kde „krátko“ svieti slnko - skoro ráno alebo neskoro večer. Boxwood, rakytník a jalovec tiež dávajú prednosť "žiť" v tieni, ako je lieska. Zloženie pôdy nie je o nič menej významné: pre ihličnany sú vhodné mierne kyslé médiá, pre ostružiny a hloh - médium z hľadiska kyslosti. Zvážte: rastliny tradične „vyzdvihnuté“ ako základ pre vytvorenie zelenej „šachty“ môžu narásť do určitej šírky. Mnohí potrebujú znížiť. "Štíhla" kultúra bude musieť pristáť v 2-3 líniách.

Ako urobiť živý plot: galéria diapozitívov s predstavami o zabezpečení

Typy a výber typu a tvaru plota

  • Nízke obrysy pomáhajú „vymedziť“ hranice chodníkov-trávnikov-lôžok - výhonok z pol metra na meter (príležitostne a menšie).
  • Územie je rozdelené na určité funkčné zóny, ktoré umožňujú „zelene“ ihličnaté „steny“ s výškou jedného až dvoch metrov.
  • Prirodzená hradba dvoch, troch alebo viacerých metrov na výšku je najlepším spôsobom, ako obmedziť celú lokalitu.

Rozlišovať medzi živými plotom a intenzitou rozrábkarní. Najväčším rozdelením podľa tohto princípu sú voľne rastúce a lisované rady plotov. Tí, ktorí majú možnosť voľne rásť, sa stávajú prvkami krajiny, vytvorenými v značne krajinovom štýle. Z času na čas sú tiež prerezané, ale zámerne, nie strihané. Orezávanie a rezanie - rôzne operácie. Výsledkom je, že "tonsure" má predmet jasný geometrický tvar. „Škrupina“ sa môže „zrodiť“ najbizarnejšie: od hranatých štvorcov - obdĺžnikov až po zaoblené, pyramídové a komplexné sochárske kompozície.

Čisto dekoratívna krajina s pomocou zaistenia je vytvorená pomerne úspešne
.

Výber formy „prírodného“ ostrova ogradka je tiež diktovaný financiami. Pokiaľ ide o realizáciu rozpočtu, rastúca pevná stena sa stane oveľa drahším potešením - klenutým tvarom alebo zložitými geometrickými obrazcami - mnohostrannými pyramídami alebo reťazou predstavujúcou obrysy zvierat, zoradené fantastické tvory. Pre zostrih "členov" takšikovné skladby jednoduchá reťazová píla alebo zastrihávač nemusia stačiť. Tí, ktorí sa chcú zoznámiť so zaujímavými nápadmi na vytvorenie živých fotografií z tucet príkladov z galérie, ktorú sme si vybrali, vám pomôžu nájsť správny projekt - možno nie jeden.

Zelený plot možno modelovať počas tvorby komplexného krajinného dizajnu
Vytvorenie živej, "dýchacej" série fantastických čísel je zaujímavým riešením pre pevnú stenu
.
Živá bariéra typu pevnostnej steny môže dosiahnuť kolosálne rozmery
.
​​
Pre vysokú stenu sú najlepšou voľbou tenké ihličnany
Architektonicky prepracované obranné štruktúry „plesne“ najmä z pichľavých hrubých kríkov

Výber rastlín: podrobné pokyny

Tí, ktorí sa chystajú „stavať“ mini obrubník pod pol metra, pol metra dlhú živú bariéru, by bolo pekné venovať pozornosť stromom, ktoré pestujú kríky: ríbezle Alpský, forchun euonymus, oválny listnatý vták, fialová vŕba, striebristka (Dahurian alebo shrubby), ríbezle (zlatá alebo alpská), západná thuja. Z pichľavých druhov, môžeme odporučiť dráč, rakytník, divoká ruža, trnitý trn a japonský kdoule. Rozhodnite sa vopred, ak by ste chceli mať na jeseň „malý plot“ alebo čisto listový, prikrytý trávnik. Toto je dôležité objasnenie.

Jedľa je vynikajúcim materiálom na pestovanie plotov
.

Ak sa má pestovať „múr“ na meter alebo dve výšky, potom má zmysel používať európsky euonymus, Loch Ebbing, obyčajný vavrín, cyprus (Loverson, Leyland), sardelu. Aj skalník s calinifoliou, zimolezom alebo lila (obyčajným aj maďarským) bude tiež dobrý. Túto sériu bude dopĺňať vždyzelená jedľa sibírska, smrek (východný, sibírsky), panenský jalovec a už spomínané druhy thujy. Z pichľavého jalovca jehličnatého, striebristého (ako možnosť - úzkolistého), trojlistého ľadovca, sibírskeho hlohu.

Ginnal Maple vytvára pozoruhodnú krásu dáždnikov zo stien a mreží
.

Tí, ktorí chcú pracovať na živom plote „pevnosti“, presahujúcom dvojmetrovú značku, budú môcť na tento účel zasadiť javor ginnalový, obyčajný alebo sibírsky jedľový, bobuľovité jablko, čerešňovú slivku, smrek z „obyčajného“ sibírskeho kanadského pôvodu. Na realizáciu takého plánu sú vhodné aj hloh, prešmyk rakytníkový, prešľapový dub a jalovec. Niektoré z týchto stromov budú dobrým objektom pre ostrihané účesy. Steny zmiešaného typu vyzerajú veľmi originálne. Spravidla sa v tomto prípade uchyľujú k technike kombinovania v tom istom rade dvoch alebo troch odrôd určitého typu. Krásne kombinuje fialový buk so zeleným, privet s listami rôznych farieb a dĺžok.

Chcete získať živý "plot" mozaikou - použitieviacfarebný javor Tatar
Krone sa ľahko prispôsobuje architektonickému modelovaniu - tento proces sa vám určite bude páčiť
Je možné „nahromadiť“ prekvapivo tvarované záhradné ploty z tuja, smrekovca, hlohu
.
Pyramídová forma ohromujúcej "stenochky" - výsledok práce s obyčajným hrabom
Na farebné ploty možno použiť fialové, fialové formy lieskových orechov
.
Vŕbový živý plot vyzerá veľmi elegantne, ale vyžaduje značnú konštrukčnú zručnosť
.
Môže to vyzerať ako váš veselý biely oplotený plot - nenáročná a prístupná kultúra

Video o pravidlách pristátia a tipy na starostlivosť

Rozdiel v výsadbe stien stromov - ohrady

Najjednoduchším spôsobom je vytiahnuť šnúru na štart - a potom na ňu vykopať výkop. Šírka pásu závisí od počtu riadkov. Ak je zabezpečenie plánované ako jednoradová bariérová bariéra, potom 40-50 cm je normou. Predpokladá sa ďalší rad alebo dva, čo znamená, že každý bude musieť byť pridaný do počiatočnej veľkosti 30-40 cm, typ a rozmery dospelých plodín majú tiež vplyv na šírku vykopávok. Ako vzdialenosť medzi kríkmi, stromami. Všeobecné pravidlá navrhujú: medzi sadenicami by mala zostať 20-25 cm v prípade jedného radu výsadby. Pre dvojité steny je rozumné usporiadať sadivový materiál striedavo, s medzerou, ktorá zapadá do 30-50 cm.

Nezabudnite na možnosťkombinácie hornín pri výstavbe veľkolepého dvojstupňového plota
\ t

Rastlinné jednodruhové lepšie plemená, ktoré majú veľmi husté vetvenie a bohatý rast (hawthorn-currant-cotoneaster-spirei). Pair order vyhovuje „živým tvorom“ s voľným vetvením (rakytník, akát, geledichiya-loh). Pred spustením mladej rastliny do diery by malo byť „dno“ pokryté úrodnou vrstvou pôdy. Najlepšie je dať kompost alebo zhnitý hnoj na dno. Keď sa budúce kríky už usadili do zákopu, pôda okolo každej z nich by mala byť mierne stlačená, napojená a rozdrvená, vrchná časť by mala byť posypaná mulčovaním s rašelinou. Pri sadení sadeníc odporúča prerezané. Optimálny vek pre vylodenie listnatých je 2-3 roky. Ihličnany by mali byť "staršie" - asi 3-4 roky.

Použiť maximálnu predstavivosť a usilovnosť - a vy budete „pestovať“ rozprávkovo krásny plot - farebný a dvojradový

Starostlivosť a orezávanie

V prvom roku nie sú žiadne osobitné problémy so sadenicami. Len sme vytiahli burinu. Môžete preorať zem. Neskôr pristupujú k opatrnému prerezávaniu účesov - niekoľkokrát za rok: počas pádu listov alebo pred výskytom púčikov (tj na jeseň alebo na jar) plus v lete. Letné "krvácanie" (linka jún-júl, menej často - august) sa vykonáva po pozastavení rastu výhonkov. Nevyžadujú špeciálne prerezávanie thujy a smrekovca, hoci oboje môže byť mierne orezané - bude to túžba a bude stačiť si predstaviť konečný výsledok úsilia. Musíte znížiť pozdĺž hornej a bočné strany. Nástroj - záhradanožnice. Znížte asi tretinu ročného úniku. Ak sa vytvoria medzery, zavedú sa nové, čerstvé, ktoré nahradia vyschnutých účastníkov.

Zručnosť pestovať živé ploty sa niekedy prelína s umením topiary - zelenej plastiky
Výsledkom čiastočného prerezania je skutočná pevnosť ich ihličnanov
.
Takto elegantný bude váš „živý plot“ v zime

Ak budete mať dobrú starostlivosť o ich životných ploty: čas na kŕmenie, aby hydratujú pôdy počas obdobia sucha, každý rok starostlivo cut-cut tvoriť korunu správneho typu, vaše "pitomitsy" sa stáva dielom krajinárske umenia, vám dá veľa pozitívnych a veľa radosti.