Zosúladenie stien s sadrokartónové dosky: špecifiká práce

Sadrokartón - unikátny materiál, ktorý vám umožní vytvoriť úžasne krásne štruktúry a zladiť zložité povrchy. Má tepelno-izolačné vlastnosti, absorbuje vlhkosť, vyznačuje sa takými vlastnosťami, ako je požiarna odolnosť a trvanlivosť. Je potrebné poznamenať, že vyrovnávanie stien sadrokartónovou doskou je omnoho rýchlejšie ako pri iných metódach konečnej úpravy. Pri vykonávaní opráv je potrebné brať do úvahy niektoré charakteristické vlastnosti tohto materiálu.

Moderné technológie umožňujú vyrábať nielen tradičné a protipožiarne sadrokartónové dosky, ale aj odolné voči vlhkosti, ktoré umožňujú vyrovnávanie stien aj v miestnostiach s vysokou vlhkosťou.

Sadrokartón odolný voči vlhkosti

Proces vyrovnávania stien pomocou sadrokartónu je optimálnym riešením pre steny s veľkými nepravidelnosťami a rozdielom v hladine.

Táto metóda sa často používa aj na usporiadanie úplne rovného povrchu určeného na lepenie stien s tapetami alebo na maľovanie.

Spôsoby „suchej“ nivelácie

V praxi sa používajú dve metódy, ktoré umožňujú vyrovnávanie stien so sadrokartónovými doskami.ručne:

  • montáž sadrokartónových dosiek na rám z drevených trámov alebo kovových profilov;
  • Montáž sadrokartónu so špeciálnym lepidlom.

Každá metóda má svoje vlastné charakteristiky, ktoré určujú voľbu konkrétnej možnosti inštalácie v konkrétnej situácii.

Charakteristiky zarovnania s použitím rámu

Ak sú na povrchu stien výrazné nezrovnalosti, je lepšie použiť zarovnanie s použitím rámu. Môže byť zostavený z kovových profilov alebo drevených trámov.

Drevený rám má množstvo nevýhod: zložitejšiu technológiu výrobného procesu, potrebu používať dobre vysušené drevo, pretože inak sa rám bude viesť a na povrchu sadrokartónu sa začnú objavovať trhliny.

Drevo pre drevený rám musí byť dobre vysušené, inak sa na sploštenej ploche objavia trhlinky deformácie

Na tomto základe je v priestoroch s vysokou vlhkosťou povinné používať rám z kovových profilov.

Po výbere metódy je potrebné predpovedať maximálne zaťaženie, ktoré musí opravená stena odolať. Miesta so zvýšeným zaťažením je potrebné posilniť pomocou hypoték z preglejky alebo dosiek.

Použitie kovových profilov umožňuje zarovnanie stien akéhokoľvek tvaru a tvaru. Práca bude vyžadovať vodiaci a stojanový profil. Profily vodidiel umiestnené vhorizontálna rovina, pripevnenie k podlahe a stropu v paralelných líniách. Po prvé, profil by mal byť priskrutkovaný k povrchu stropu, potom je profil pripevnený k podlahe s olovnicami v prísnom súlade s úrovňou. V pevných vodiacich profiloch sa vkladá stojan s intervalom 0,4-0,6 m.

S pomocou sadrokartónu pripevneného na kovový rám sa dá úplne vyrovnať akýkoľvek povrch
.

V závislosti od výšky dostupných stien sa musí profil skrátiť alebo predĺžiť. Zvláštnosťou tejto metódy vyrovnávania stien je prísne dodržiavanie vertikálnej smerovosti všetkých profilov, ktorá je určená úrovňou, keď je aplikovaná na koniec kovového profilu. Pre zaistenie kvality zmontovaného rámu je potrebné namontovať na stojanové profily.

Toto je dôležité! Ak sú v miestnosti vodovodné alebo parné vykurovacie potrubia, mali by byť na križovatkách so sadrokartónovými doskami inštalované špeciálne vložky.

Upevnenie dosiek zo sadrokartónu na kovové profily sa vykonáva kovovými skrutkami vyrobenými z oxidovanej zliatiny. Pri ich zaskrutkovaní je potrebné kryt trochu utopiť, nie je však potrebné tvrdo tlačiť kvôli riziku poškodenia sadrokartónového plechu.

Použitie rámovej metódy je najvhodnejšie pre miestnosti, v ktorých sa vyžaduje dodatočná tepelná izolácia. Po dokončení rámovej zostavy sa medzi stĺpiky položí sklenená vata, korkové rohože alebo iné materiály.poskytuje dobrú otepľovanie a zvukovú izoláciu.

Špecifiká upevnenia sadrokartónu bez rámu

Na pripevnenie plechov touto metódou sa používa špeciálne sadrovo alebo cementové lepidlo. Predtým, ako budete zarovnávať steny so sadrokartónom bez rámu, musíte dôkladne pripraviť povrch. Je potrebné ho očistiť od zvyškov látok, ktoré bránia priľnavosti lepidla. Mokrá stena by mala byť dobre vysušená. Je tiež potrebné základňu napeniť, ak je vyrobená z materiálov so silnou absorpčnou schopnosťou alebo hladkým povrchom.

Pamätajte! Pri kombinovaní mokrej a „suchej“ omietky sa najskôr vykoná práca na nanášaní mokrej omietky na požadované miesta.

​​

V prvej fáze je potrebné rezať dosky zo sadrokartónu so špecifikovanými veľkosťami. Optimálne nastavenie lepidla vyžaduje medzery na strane podlahy - 10 mm, strop - 5 mm. Miešacie lepidlo by sa malo držať v prísnom súlade s navádzacím materiálom na konzistenciu pripomínajúcu hustú hmotu tvarohu. Pred začatím práce na lepení sadrokartónových dosiek, vyberte spínače a krabice pod zásuvky niekoľko centimetrov.

Na vysokokvalitné lepenie sadrokartónových dosiek na povrch steny by sa mali položiť tzv. vyvŕtajte otvory, do ktorých musíte vložiť hmoždinky, a potom zaskrutkujte skrutky na úrovni. To zaisťuje, že listy sú rovnomerne usporiadané zvisle, pretože uzávery skrutiek nedovoľujúplátno ide hlboko.

Lepidlo sa rovnomerne nanáša na zadnú stranu plátna, osobitná pozornosť by sa mala venovať dvierkam, otvorom na okná, ventilačným kanálom a pod. Dosky zo sadrokartónu s naneseným lepidlom musia byť pripevnené k stene a pevne ukotvené pomocou gumového kladiva. S úrovňou plátna musí byť zarovnané vo zvislej rovine.

Dôležitou podmienkou pre bezpečné upevnenie je rovnomerné nanášanie lepidla na list sadrokartónu
.

Dôležité! Zarovnanie stien so sadrokartónmi bez rámu sa môže použiť len v miestnostiach s výškou stropu, ktorá nepresahuje výšku sadrokartónových dosiek, pretože vytvorenie horizontálnych spojov touto metódou je neprijateľné.

Použitie bezrámovej metódy si vyžaduje určité zručnosti pri práci, ale použitím tejto metódy sa dosiahne úspora miesta (najmenej 3 cm), ktorá by zaberala rám. Najobľúbenejšie z metód zarovnania však stále dostávali inštaláciu pomocou profilu.

Poslednou fázou je tmel

Po montáži dosiek zo sadrokartónu na stenu, musíte skontrolovať plechy na chyby, z ktorých hlavné sú vyčnievajúce uzávery skrutiek. Musia byť skrútené až na koniec, aby sa dosiahol dokonale rovný povrch.

V konečnom štádiu je dôležité zosúladiť švy medzi listami a tmeliť body skrutkovania. Na vykonanie špecifikovaných prác sa vyžaduje výstužná páska. Pri kladení na pripravený spoj by malstlačte trochu špachtľou do prvej vrstvy tmelu, potom ju prikryte ďalšou vrstvou.

Vyplnenie spojov medzi plechmi sadrokartónu je základnou súčasťou procesu vyrovnávania

Po vyschnutí tmelu môžete pokračovať priamo v tmelení sadrokartónových dosiek.

Dokončovací tmel zo sadrokartónových dosiek
\ t

Povrchu tmelu je možné sa vyhnúť, ak sa na steny prilepia dlaždice. Konečným výsledkom vykonanej práce je hladký povrch, ktorý poskytuje obrovský priestor pre tvorivé nápady dizajnérov.

Zosúladenie stien so sadrokartónovými doskami - video lekcia

Z moderných funkcií, ktoré umožňujú vizualizovať zarovnanie stien so sadrokartónovými doskami, zaujíma vedúcu pozíciu video lekcia. Vizuálne vnímanie vlastností procesu vám umožní vykonávať tento typ opravárenských prác sami.